Mátrixban élünk?

Egyes tudósok feltételezése szerint nem kizárt, hogy egy stimulációban élünk. Egy valós Mátrix-ban. Elég vad hipotézis, de vajon mennyivel vadabb és valósabb, mint más tudományos dogma? Lehet, hogy a valóság még meg sem fordult egyetlen tudós vagy gondolkodó fejében sem, bármilyen okosnak tűnő és alaposan megmagyarázott elméleteket fektetnek le, konszenzussal vagy anélkül. Mert van a valóság, ami csak egyféle lehet és vannak a teóriák, amelyekből korlátlan számban hihetünk vagy elvethetünk.  Ennyi jogosultsága lehet ennek a legújabb ötletnek is.

De miért ne lehetne igaz? Azért elgondolkoztat egy percre. Én azt vallom, hogy az emberi agy - bár minden más élőlényhez hasonlítva elképesztő gondolatokra, asszociációkra képes, ahogy semmilyen más földi lény - akkor is csak egy adott kereten belül képes fejleszteni a gondolkodását. Van egy határa az agyi kapacitásnak. A mesterséges intelligencia létrehozása mindent megváltoztat. Az embernek annyi a dolga, hogy létrehozza a gépet, felfejlessze egy adott szintre, onnantól a gép dolga a végtelen tudat elérése. Csakhogy az ember azt már gép nélkül képtelen követni. Így válhatunk elnyomottakká a saját világunkban. Létrehoztuk a szörnyet, amely ugyan édes csábítás, hiszen rengeteg jót tesz velünk, ma már élni sem tudnánk nélküle, de hamarosan, vagy már most sem húzhatjuk ki a dugót a konnektorból. A gép agyát pedig semmi sem korlátozza, azt a törekvését sem, hogy humanoiddá váljon. Gondoljunk Elon Musk megkérdőjelezhető agybeültetéses  és hasonló fejlesztéseire. Aggasztó, hogy rengeteg pénz áll rendelkezésre ehhez. és a pénz ma minden. Hogy megéri-e vajon ez nekünk, embereknek, szabad-e hagynunk, hogy megvalósuljon a Mátrix, annak terhét vagy áldását a későbbi korok fogják viselni. 

Viszont ebből arra a naiv következtetésre jutok, hogy ha létre tudtunk hozni egy olyan szerkezetet, amely humanoiddá válhat és egyre kevésbé szorul emberi beavatkozásra a működéséhez,  akkor önálló lénnyé válhat és önálló döntéseket hozhat. Nem tudhatjuk biztosan, hogy azon az értelmi és érzelmi szinten, amit majd elér, barátnak vagy ellenségnek tekint-e majd minket, hozzájuk képest tökéletlen, törékeny biológiai lényeket. Talán tökéletes hibrid ember-gép keletkezik, amely egyre kevesebb "romlandó" emberi hányadot fog tartalmazni. Hiszen minden részünk lehetne tökéletesebb és örök életű. Ha örök életű, önjavító hibridek leszünk, nem válunk-e fokozatosan teljesen géppé, tökélyre törekvő lényekké? Nem kell kórház, fogorvos, hajbeültetés, nem lesz rák és más betegség sem. Az örök élet megvalósulhat.  Akkor viszont minek a sokmilliárd lakos a Földön? Talán fölöslegessé válik az ember egy szinten. A gép tenni fogja azt, ami neki jó. 

Aztán az is felmerült bennem, hogy ha ez megtörténhet, mert már akadálytalanul haldunk a humanoid robotika felé, akkor ez azt jelenti, hogy lehetséges egy ilyen entitás létrehozása. Ha pedig lehetséges, akkor ki mondja azt, hogy nem történt-e már meg a Föld, az Univerzum milliárd éves történetében? Ami létrehozható, azt már létre is hozhatták. Lehetünk azok a lények, akiket  egyszer  mesterségesen létrehoztak. (Isten megteremtette az embert) Lehetünk kísérleti alanyok is. 

Ezzel csak azt akarom mondani, hogy lehet némi ráció ebben az elméletben. Mindezt sok bizonyíték támasztja alá, hiszen a világunk működése, a biológiánk egy számítógépes hálózathoz kísértetiesen hasonlóan működik, a mikro és makro világban egyaránt. Lehetünk biológiai robotok is.  (Néha annak érzem magam). Ez újabb és újabb kérdéseket vet fel. 

Na, most itt gyorsan befejezem, mielőtt további teret engedek  a gyarló humán agyam diktálta butaságoknak.